افزایش آمار قربانیان حمله باج افزاری جدید به هزار شرکت

شرکت امنیتی "هانترس لبز" اعلام کرد حمله باج افزاری گسترده به زنجیره تامین نرم‌افزار، بیش از هزار کسب‌و کار را تاکنون درگیر کرده و شمار آنها ممکن است افزایش پیدا کند.

این حمله فراهم کنندگان خدمات مدیریت شده را هدف گرفته که خدمات فناوری اطلاعات را برای شرکتهای کوچک و متوسط فراهم می‌کنند. چنین حملاتی می‌تواند تاثیرات تکثیرشونده داشته باشد زیرا هکرها می‌توانند در مرحله بعد به شبکه های مشتریان فراهم کنندگان خدمات مدیریت شده دسترسی پیدا کرده و نفوذ کنند.

جان هاموند، محقق امنیت سایبر در شرکت "هانترس لبز" اظهار کرد: تاکنون بیش از ۲۰ شرکت فراهم کننده خدمات مدیریت شده هدف این حمله باج افزاری قرار گرفته‌اند. تاثیر این حمله به تدریج روشن می‌شود. به‌عنوان مثال فروشگاه مواد غذایی زنجیره‌ای کوپس با بیش از ۸۰۰ شعبه در سوئد روز شنبه نتوانست فعالیت کند زیرا این حمله باعث اختلال عملکرد صندوقهای پول این فروشگاه شد.

این هکرها به عنوان گروه باج افزاری REvil شناسایی شدند که در روسیه مستقر هستند و متهم هستند ماه گذشته به شرکت صنایع گوشتی جی بی اس حمله کردند.

طبق تحقیق شرکت امنیت سایبری ESET، قربانیان حمله باج افزاری اخیر در ۱۱ کشور شناسایی شده اند.

به نظر می‌رسد این هکرها شرکت نرم افزاری Kaseya که در میامی آمریکا مستقر است و برای فراهم کنندگان خدمات مدیریت شده نرم افزار طراحی می‌کند را هدف قرار داده اند.

به گفته هاموند، آنچه این حمله را منحصر می‌کند، تاثیرتراوشی بوده که از فراهم کننده خدمات مدیریت شده به شرکتهای کوچک داشته است. شرکت Kaseya به مدیریت شرکتهای بزرگ تا کوچک در سطح جهانی می پردازد بنابراین پتانسیل انتشار باج افزار به کسب‌وکارها در هر سایزی وجود داشته است.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد اف بی آی را مطلع کرده است. همچنین اعلام کرد تاکنون کمتر از ۴۰ مشتری را شناسایی کرده که تحت تاثیر حمله باج افزاری قرار گرفته اند.

دو منبع آگاه از رخنه های صورت گرفته به بلومبرگ گفتند شرکت‌های فراهم کننده خدمات مدیریت شده Synnex Corp و Avtex در این حمله باج‌افزاری هدف قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جورج دمو، رییس شرکت Avtex در پیامی به بلومبرگ اعلام کرد صدها شرکت فراهم‌کننده خدمات مدیریت شده، هدف حمله قرار گرفته‌اند. ما با مشتریانی که با حمله باج افزاری روبرو شده اند همکاری می‌کنیم تا به احیای فعالیت‌شان کمک کنیم.

منبع : ایسنا 

همکاری افتا و وزارت بهداشت برای افزایش امنیت سایبر...
۲۰۰ شرکت آمریکایی هدف حمله سایبری قرار گرفتند

مطالب مرتبط

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://behinrahkar.com/