بحران امنیت سایبری در واشنگتن/مهم‌ترین عملیات‌های نفوذ به شبکه‌های آمریکا

یک شرکت سایبری دو روز پیش اعلام کرد حدود دویست کسب و کار در آمریکا هدف یک «حمله بزرگ باج‌افزاری» قرار گرفته‌اند. خبر حمله در آستانه روز چهارم ژوئیه (روز استقلال آمریکا) رسانه‌ای شد. شرکت «هانترس‌لبس» که در عرصه امنیت سایبری فعالیت می‌کند این خبر را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

«هانترِس لَبس» گفت که این هک ابتدا شرکت فناوری اطلاعات کاسیا (Kaseya) در فلوریدا را هدف گرفت و بعد از طریق شبکه هایی که از نرم افزارهای این شرکت استفاده می کنند منتشر شد.

این حمله بخشی از نفوذ گسترده هکرها در سال‌های گذشته به شبکه‌های آمریکا بوده‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز بر همین اساس در سال 2012 با انتشار آمار و ارقام تکان‌دهنده‌ای از میزان حملات سایبری به کمپانی‌های آمریکایی نوشت: «متخصصان امنیتی می‌گویند حالا در ایالات متحده فقط دو نوع کمپانی باقی مانده است: کمپانی‌هایی که هک شده‌اند و کمپانی‌هایی که نمی‌دانند هک شده‌اند.»

در ماه‌های گذشته یکی از مهم‌ترین حملات سایبری، نفوذ هکرها به شبکه کامپیوتری شرکت «کلونیال» که بزرگ‌ترین خط لوله انتقال سوخت در آمریکاست بود. تحت تاثیر این حمله که با استفاده از باج افزار صورت گرفت انتقال بنزین و گازوئیل در بخش‌های گسترده‌ای از مناطق شرقی آمریکا مختل شد. در این حمله، شرکت «کلونیال» در نهایت برای حل این مشکل ناگزیر شد حدود پنج میلیون دلار در قالب رمز ارز به باج‌گیران بپردازد.

در حملات سایبری که با استفاده از باج‌افزار انجام می‌گیرد هکرها به شبکه کامپیوتری قربانی نفوذ کرده و با پیاده کردن یک سیستم رمزنویسی‌شده در این شبکه مانع ادامه فعالیت آن می‌شوند. عاملان حمله در ازای کلید این نرم‌افزار رمزنویسی‌شده اقدام به باج‌خواهی می‌کنند.

آمریکا در ماه‌های اخیر شاهد دو حمله سایبری دیگر نیز بوده است؛ اولی نفوذ هکرها به شبکه کامپیوتری چندین نهاد دولتی با استفاده از نرم‌افزار روزآمد شده «سولار ویندز» بود. مورد دوم هم رخنه در تعدادی از سرورهای هدایت‌کننده ای‌میل‌های شرکت «مایکروسافت» بود.

آمریکا خود از بنیان‌گذاران حملات سایبری به کشورهای دیگر از جمله ایران بوده، اما در سال‌های گذشته به دلیل وابستگی شدید به شبکه اینترنت به شدت در برابر همین حملات آسیب‌پذیر نشان داده است. سال 2011 کاخ سفید سندی از یک راهبرد ملی آمریکا منتشر کرد که در آن، استفاده از زور نظامی در پاسخ به حملات سایبری مجاز شمرده شده بود.

در گزارش زیر، به مرور حملات سایبری مهمی پرداخته‌ایم که اخیراً در آمریکا انجام شده‌اند.

منبع: تسنیم 

افزایش حملات باج‌افزاری و اهمیت پشتیبان‌گیری از اط...
سایت رسمی بیت کوین هک شد!

مطالب مرتبط

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://behinrahkar.com/