افزایش حملات باج افزارها در 2021

طبق به روزرسانی گزارش SonicWall در اواسط سال 2021، حملات باج افزارها سر به فلک کشید و کل حجم را برای سال 2020 تنها در شش ماه پس گرفت. در یک الگوی جدید برای جرایم سایبری‌، SonicWall در حال تجزیه و تحلیل نحوه استفاده سودجویان از هر وسیله ممکن برای پیش‌برد اهداف مخرب خود است.

حجم حملات باج افزارها به 304.7 میلیون نفر در سراسر جهان در سال 2021 رسیده است

با وجود حملات برجسته علیه فناوری و زیرساخت‌های ثابت‌، باج افزارها اکنون بیش از هر زمان دیگری رایج شده‌اند. در نیمه اول سال 2021‌، حجم باج افزار جهانی 304.7 میلیون نفر بود که از کل سال 2020 (304.6 میلیون) پیشی گرفت(151 درصد افزایش نسبت به سال گذشته)

بیل کانر‌، رئیس و مدیرعامل SonicWall می‌گوید:‌ در یک سال ناشی از اضطراب و عدم اطمینان‌، مجرمان سایبری حملات خود را علیه افراد بی گناه و موسسات آسیب پذیر تسریع کرده‌اند.‌

‌آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که بازیگران پیچیده تهدید تاکتیک‌های خود را به طور خستگی ناپذیری تطبیق داده و از باج افزار استفاده می‌کنند تا منافع مالی خود را به دست آورند و اختلاف ایجاد کنند. با گسترده بودن کار از راه دور‌، مشاغل همچنان در معرض خطر زیادی هستند و جنایتکاران از عدم قطعیت در فضای سایبری آگاه هستند. بسیار مهم است که سازمان‌ها به سمت یک رویکرد مدرن امنیت سایبری بی حد و مرز حرکت کنند تا در برابر تهدیدهای شناخته شده و ناشناخته محافظت کنند‌، به ویژه وقتی همه دورتر‌، متحرک‌ تر و کمتر از همیشه ایمن هستند.‌

حملات باج افزاری در سال 2021 بیداد می‌کند

پس از ثبت بالاترین رکورد در آوریل و مه‌، بالاترین میزان 78.4 میلیون حمله باج افزار تنها در ژوئن 2021 ثبت شد. حجم باج افزارها در ایالات متحده 185 و انگلستان 144 افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته نشان داد. 64٪ از حملات ثبت شده باج افزارها شامل Ryuk ،‌Cerber و SamSam سه خانواده برتر باج افزارها در نیمه اول سال بودند.

پنج منطقه برتر که در نیمه اول سال 2021 بیشتر تحت تأثیر باج افزارها قرار گرفتند ایالات متحده ، بریتانیا ، آلمان ، آفریقای جنوبی و برزیل بودند. در سراسر ایالات متحده، پنج ایالت بیشترین ضربه را فلوریدا (111.1 میلیون) ، نیویورک (26.4 میلیون) ، آیداهو (20.5 میلیون) ، لوئیزیانا (8.8 میلیون) و رود آیلند (8.8 میلیون) داشتند.

معماری دیمیتری آیراپتوف می‌گوید: افزایش مداوم باج افزارها‌، رمزنگاری و سایر اشکال منحصر به فرد بدافزارهایی که هدفشان کسب درآمد است‌، همراه با تکامل تاکتیک‌های آن‌ها‌، شواهدی است که نشان می‌دهد فعالیت‌های مجرمانه سایبری همیشه از پول پیروی می‌کند و به سرعت با فرصت‌های جدید و محیط‌های متغیر سازگار می‌شود.‌ در راستای افزایش داده‌های جهانی‌، محققان همچنین جهش‌های هشداردهنده باج افزارها را در عمودهای اصلی‌، از جمله دولت 917٪‌، آموزش 615، مراقبت‌های بهداشتی 594 و خرده فروشی 264 ثبت کردند.

بدافزار همچنان در حال سقوط‌ اند و حملات پورت غیر استاندارد در حال کاهش

سال گذشته‌، حملات مخرب جهانی کاهش یافت‌، روندی که در نیمه اول سال 2021 با کاهش 24 درصدی حجم بدافزارها در سراسر جهان ادامه یافت. با پیچیده‌تر شدن عوامل تهدید با استفاده از باج افزار‌، رمزنگاری و دیگر انواع حملات سایبری برای انجام حملات جراحی‌ نیاز به بدافزارها کاهش یافته و حجم کلی آن کاهش یافته است.

حملات مخرب از طریق درگاه‌های غیر استاندارد نیز در سال 2021 پس از رسیدن به بالاترین رکورد در سال 2020 کاهش یافت. این حملات‌، که با هدف دور زدن فناوری‌های فایروال سنتی‌، بارهای اضافی را افزایش می‌دهد‌، 14 درصد از کل بدافزارها را در نیمه اول سال 2021 نشان می‌دهد‌، در مقایسه با 24 درصد سال تا به امروز

بدافزار رمزنگاری همچنان نگران کننده است

پس از احیای غیرمنتظره در سال 2020‌، بدافزارهای رمزنگاری در نیمه اول سال 2021 همچنان صعود کردند زیرا قیمت ارزهای رمزنگاری بالا باقی ماند. از ژانویه تا ژوئن‌، محققان تهدید SonicWall 51.1 میلیون تلاش برای رمزنگاری ثبت کردند که 23 درصد افزایش را در مدت مشابه شش ماه گذشته نشان می‌دهد. اروپا بطور خاص ویران شد و سالانه 248 درصد افزایش بدافزارهای رمزنگاری را ثبت کرد. این افزایش نشان می‌دهد که تغییرات ناپایدار جنایتکاران سایبری بازار به دلیل تمایل زیاد آن‌ها به ناشناس ماندن آنلاین در مورد پرداخت‌های پرسود‌، به نفع خود است.

بردار اینترنت اشیا همچنان به تهدیدها خدمت می‌کند

سال گذشته‌، کارکنان وسایل خود را بسته و دسته دسته به خانه رفتند و میلیون‌ها دستگاه جدید را به شبکه معرفی کردند و میلیون‌ها مورد را برای جرایم سایبری معرفی کردند. امسال حملات بدافزار IoT همچنان در حال افزایش است و نسبت به سال گذشته 59 درصد در جهان افزایش یافته است‌، روندی که به سال 2018 برمی‌گردد.

در حالی که ایالات متحده نسبت به بدافزارهای اینترنت اشیاء نسبت به سال قبل 15 درصد اندکی افزایش یافته است‌، اروپا و آسیا نیز به ترتیب 113 و 190 درصد در حجم بدافزارهای اینترنت اشیاء افزایش هشداردهنده داشته‌اند.

منبع: پلیس فتا

حمله باج افزاری به یک سازنده رایانه بزرگ
کمبود متخصص امنیت سایبری روز به روز بحرانی‌تر می‌ش...

مطالب مرتبط

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://behinrahkar.com/