رئیس دانشگاه اصفهان: نمی‌توان منکر نقش برجسته رمز در جامعه امروز شد

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه نمی‌توان منکر نقش برجسته رمز در جامعه امروز شد، گفت: تحول دیجیتال واقعیت امروز جامعه است و به عنوان مجریان دانشگاهی در نقش حمایتی باید بتوانیم طرح های نو بیاندیشیم که زمینه ساز پیشرفت و رشد تحقیقات دانشگاهی باشد.

هوشنگ طالبی (امروز- ۱۰ شهریورماه) در آیین افتتاحیه هجدهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران که به صورت مجازی به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه برگزاری کنفرانس های علمی دارای دو بعد مقطعی و بلند مدت هستند، اظهار کرد: ذر بعد بلند مدت، برگزاری کنفرانس ها رسالت اصلی دانشگاه هستند که هموراه آغازی برای ادامه فعالیت های علمی محسوب می شوند.

وی افزود: کنفرانس های علمی تولید کننده هایی برای ادامه فعالیت های آینده هستند و با ایجاد شبکه ای برای معرفی نظرات و ایده های جدید در رشته های مختلف محلی برای تبادل نظرات و آشنایی بیشتر محققان هستند.

طالبی با بیان اینکه همکاری اساتید هر حوزه منجر به شکل گیری هسته های بزرگ علمی می شود، تصریح کرد: در این صورت می توان گام های بزرگ برداشت و این ظرفیت سازی فعالیت های جدید علمی است.

به گفته رئیس دانشگاه اصفهان در داخل کشور ظرفیت بالقوه خوبی وجود دارد که راس آن منابع انسانی است و سرمایه عظیمی از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی شکل گرفته است.

طالبی اضافه کرد: با وجود مشکلات، با شکل گیری زمینه های دانشگاهی برجسته در حوزه های مختلف در داخل کشور توانسته ایم با ارائه امکانات به خوبی عمل کنیم. تحول دیجیتال واقعیتی است و نمی توان منکر رمز در جامعه امروز شد.

وی با اشاره به حسیاسیت های موجود در این حوزه به خصوص در بخش های تجارت و دفاعی، اظهار کرد: حتی یک خطای کوچک نیز آسیب زا می شود و در این زمینه نقش رمز و امنیت مطرح می شود که برای بالابردن این امنیت انجام تحقیقات جدید نمود پیدا می کند.

رئیس دانشگاه اصفهان از همکاری بین رشته ای برای تحقق بهتر در این حوزه نام برد و افزود: رشته های مختلف به مسئله رمز می پردازند و امروزه این حوزه تنها محدود به رشته مخابرات نیست. در این زمینه نقش نظریه های ریاضی در تحقیقات بلند مدت، بحث کاهش خطا و آمار مطرح می شود که متخصصین مختلف مکمل هم شده و در بهبود آن فعالیت می کنند.

به گفته طالبی، دانش مرز جغرافیایی ندارد و با ایجاد کارهای تیمی و گرد هم آمدن اساتید در دانشگاه ها به صورت فرا دانشگاهی و کشوری می توان عمل کرد. در دانشگاه نیز مهم است به عنوان مجریان دانشگاهی در نقش حمایتی طرح های نو بیاندیشیم که زمینه ساز پیشرفت و رشد تحقیقات دانشگاهی باشد.

وی اضافه کرد: استفاده بهتر از منابع انسانی و ایجاد هسته منابع انسانی مهمترین نقش دانشگاه است و می تواند زمینه ساز تحول شود. باید بدانیم چگونه در دانشگاه باعث تجمیع این متخصصان شویم.

ارائه جدیدترین دستاوردهای رمز در یک کنفرانس بین المللی

دبیر علمی هجدهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران نیز در این مراسم با معرفی برنامه های این کفنرانس دو روزه گفت: سه سخنران کلیدی از اعضای هیات علمی دانشگاه های آمریکا، اسکاتلند و بلژیک و دو سخنران از اساتید دانشگاه های کشور در این کنفرانس هستند و روز دوم نیز یک میزگرد تخصصی در مورد چالش های امنیت شبکه ملی اطلاعات و سه کارگاه تخصصی برگزار می شود.

حمید ملا افزود: برگزاری نشست تخصصی ارائه مقالات، پنج سخنرانی کلیدی و شش سخنرانی از اساتید مدعو که در زمینه لبه های رمزگذاری صحبت می کنند از دیگر برنامه های این کنفرانس دو روزه است. سه کارگاه نیز با عناوین «بازار محصولات و خدمات امنیتی در حوزه اینترنت اشیا»، «امنیت اینترنت اشیا صنعتی» و «کارگاه رمزنگاری خم بیضوی چالش ها و راهکارها» برگزار می شود.

وی گفت: همچنین در روز اختتامیه کنفرانس نیز مراسم اعطای جایزه دکتر برنجکوب معرفی می شود که برگزیدگان علاوه بر تندیس ویژه جایزه دکتر برنجکوب جایزه نقدی نیز دریافت خواهند کرد.

ملا از پذیرفته شدن ۲۸ مقاله در این کنفرانس خبر داد و گفت: ۸۳ مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده بود.

به گزارش ایسنا، هجدهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران در تاریخ دهم و یازدهم شهریورماه به همت انجمن رمز ایران و با همکاری دانشگاه اصفهان به صورت مجازی در دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود.

محورهای علمی پژوهشی این کنفرانس مبانی رمزشناسی، پیاده سازی الگوریتم های رمزنگاری، امنیت شبکه، پروتکل های امنیتی، امنیت رایانش، مهندسی امنیت و امنیت خدمات الکترونیکی، نهان سازی اطلاعات، جرم یابی در فضای مجازی و امنیت در اینترنت اشیا، رمزنگاری پساکوانتومی و امنیت زیرساخت های حیاتی نیز از محورهای ترویجی این کنفرانس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا 

دبیر شورای عالی فضای مجازی: شبکه ملی اطلاعات به ق...
۲۲ درصد حوادث سایبری، حمله باج‌افزاری است

مطالب مرتبط

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://behinrahkar.com/